Relax. You’re in Barbados! Wakacje na Karaibach cz.3 – Plaże na Barbadosie

Położenie Barbadosu

Barbados leży w archipelagu Małych Antyli. Charakterystyczną cechą Barbadosu jest to, że jako jedyna z wysp tego archipelagu ma pochodzenie wapienne, a nie wulkaniczne jak pozostałe wyspy. Dzięki temu na wyspie możemy podziwiać cudowne śnieżnobiałe plaże.

Niesamowite plaże to jedna z największych atrakcji Barbadosu, ale nie jedyna. Równie ciekawe jest to co kryje się pod wodą. Barbados otaczają rafy koralowe, których mieszkańcami są kolorowe rybki i piękne żółwie morskie.

Najpiękniejsze plaże

Carlisle Bay  – chyba nasz numer jeden na Barbadosie. Położona jest w Bridgetown, bardzo łatwo dojechać tam busikiem jadącym do centrum Bridgetown od strony Oistins. Jest tam długa piaszczysta plaża, z której jest bardzo łagodne zejście do turkusowej wody:

DSC_0077

DSC_0078

DSC_0081

PS_DSC_0096

Oprócz tej pięknej scenerii plaża w Carlisle Bay ma jeszcze jedną ogromną zaletę, która wyróżnia ją na tle innych plaż – żółwie wodne. Niedaleko brzegu przy odrobinie szczęścia można podziwiać wspaniałe żółwie morskie. Są one dużych rozmiarów i bardzo chętnie pływają wokół ludzi. Na plaży jest wielu naganiaczy oferujących „wycieczki”, podczas których można oglądać żółwie. Stateczki te odpływają jedynie 150-200 metrów od brzegu i tam cumują. Jedynym plusem takiej wycieczki jest otrzymanie kapoku, dzięki któremu łatwo można utrzymać się na powierzchni wody. My zauważyliśmy, że statki nie odpływają daleko i postanowiliśmy popłynąć w to miejsce wpław uzbrojeni jedynie w okulary i fajkę do snorklingu :). Decyzja była świetna, samo dopłynięcie nie jest zbytnio męczące, a widok pływających żółwi koło nas bezcenny. To chyba jeden z najpiękniejszych widoków jakie mieliśmy okazję oglądać w dotychczasowej karierze podróżniczej :). Na szczęście przed wyjazdem zakupiliśmy kamerkę GoPro, dzięki której możemy utrwalać takie momenty:

DCIM100GOPROGOPR0291.

Jeżeli ktoś pływa dość dobrze i nie boi się poczucia głębokości to jak najbardziej można podpłynąć do żółwi na własną rękę :).

Sandy Lane Beach i Paynes Bay

Głównym atutem tej plaży jest przepiękna turkusowa woda, na której można się położyć i odpoczywać dzięki temu, że nie ma tam uporczywych fal. Woda jest bardzo spokojna. Dojazd na Sandy Lane nie należy do najłatwiejszych. Jadąc z okolic Oistins należy pojechać do Bridgetown, tam złapać autobus do Speightstown i powiedzieć kierowcy lub współpasażerom, żeby dali znać jak będzie Sandy Lane. Zdecydowanie warto tam pojechać:

20150309_152950_PS

DCIM100GOPROGOPR0138.

DCIM100GOPROGOPR0145.

Przy samej Sandy Lane rafa znajduje się dość daleko od brzegu i nie jest szczególnie piękna. Jednak wystarczy odejść tylko około 300 metrów w stronę pobliskiej Paynes Bay, żeby móc snorklować w jednym z najfajniejszych miejsc na Barbadosie. Pomiędzy Sandy Lane a Paynes Bay wracając już na przystanek autobusowy, znaleźliśmy wąską plażę, na której znajdowało się najwięcej szczątków koralowców ile w życiu widzieliśmy. Skuszeni tym widokiem założyliśmy maski. Nie musieliśmy nawet daleko odpływać od brzegu, żeby móc podziwiać wspaniałą rafę i pływać z ławicami kolorowych rybek. Snorklując tam warto mieć na sobie odblaskową kamizelkę lub chociaż kolorowe ubranie. Widywaliśmy również osoby pływające ze specjalnymi chorągiewkami powiewającymi gdzieś metr nad wodą. Wszystko dlatego, że chyba nikt nie kontroluje na Barbadosie osób  pływających na skuterach wodnych/motorówkach – potrafią oni pływać z ogromną prędkością nawet bardzo blisko brzegu.

Accra Beach (Rockley Beach)

Jeżeli ktoś Wam mówi o Accra Beach, a inna osoba o Rockley Beach to mówią o tym samym :). Nazwy te używane są wymiennie w stosunku do tej plaży. Jest to jedna z ładniejszych plaż Barbadosu. Jak większość plaż ma biały, bardzo miły w dotyku piasek. Dodatkowo ze względu na bliskość hoteli ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz bazę noclegową. Plaża ta jest położona w Hastings – miejscowości na trasie Oisitins – Bridgetown. Busiki zatrzymują się naprzeciwko plaży.

DSC_0153

DSC_0156

DSC_0157

DSC_0160_PS

Na tej plaży woda jest raczej niespokojna – oprócz pływania można „powalczyć” z falami co jest dużą atrakcją w tak pięknej wodzie 🙂

DCIM100GOPROG0020065.

Folkstone Marine Park

Park wodny Folkstone mieści się tuż za Sandy Beach na trasie Bridgetown – Speightstown. Znajduje się tam muzeum, w którym można podziwiać okazy zwierząt żyjących w pobliskich wodach. Plaża ta to miejsce dla miłośników podwodnego świata. Sama plaża nie należy do najpiękniejszych, jest dość krótka i wąska:

DCIM100GOPROGOPR0349.

20150314_160714

20150314_160737

DCIM100GOPROGOPR0346.

Jednak to co najpiękniejsze jest pod wodą. Można tam spotkać setki kolorowych rybek, piękną rafę koralową czy rozgwiazdy :):

DCIM100GOPROGOPR0339.

Jeżeli jesteście miłośnikami snorkelingu to plaża w okolicach Folkstone Marine Park jest jedną z tych, które musicie odwiedzić podczas pobytu na Barbadosie.

Dover Beach

Jedna z najbardziej popularnych plaż ze względu na wszechobecne hotele w okolicy. Wiele hoteli jest zlokalizowanych przy tej plaży. Naszym zdaniem są one przereklamowane, a sama plaża zdecydowanie nie należy do najlepszych na Barbadosie. Jak większość karaibskich plaż jest bardzo ładna, woda jest w niej czysta, a piasek jest przyjemny w dotyku. Na plaży znajdują się bary z jedzeniem i piciem. Jeżeli będziecie mieszkali w okolicy to warto pójść na nią raz czy dwa razy, ale tak jak wspomniałem są piękniejsze plaże na Barbadosie :). Patrząc na cenę pokoju w tamtejszych hotelach (minimum 150 USD za noc) tylko utwierdziłem się w tym przekonaniu ;).

20150308_132420

20150307_222921

DCIM100GOPROGOPR0016.

DCIM100GOPROGOPR0017.

DCIM100GOPROGOPR0029.

Tak jak wspomniałem w drugiej części relacji pobytu na Barbadosie na  Dover Beach warto wybrać się, żeby podziwiać zachodzące słońce :).

Batsheba

To jedyna plaża na wschodnim wybrzeżu Barbadosu, na której byliśmy. Wschodnie wybrzeże różni się od zachodniego diametralnie. Batsheba słynie z tego, że jest mekką surferów. Fale w Oceanie Atlantyckim potrafią tam sięgać kilkunastu metrów. Nie bez przyczyny rozgrywanych jest tam wiele zawodów w surfingu. Plaża jest pełna glonów, a woda nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo kąpiel w tamtejszych wodach ze względu na prądy oraz fale jest odradzana dla turystów. Do Bathsheby można dojechać autobusem z Bridgetown.

20150310_160657

DSC_0104

DSC_0109

DSC_0110

DSC_0112

DSC_0131

Okolicy Batsheby to typowa okolica tzw. „countryside”. Autobusy jeżdżą rzadko, brakuje dużych hoteli oraz natłoku samochodów:

DSC_0111

DSC_0137

Jest to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić wschodnie wybrzeże!

Crane beach

Plaża ta znajduje się na północny wschód od Oistins. Można tam dojechać autobusem, który w swojej trasie przejeżdża m.in. obok lotniska. Crane Beach swego czasu uznawana była za jedną z najpiękniejszych plaży na Barbadosie. Zaufaliśmy opiniom profesjonalistów i zdecydowaliśmy się wyruszyć w długą podróż na tę plażę. To co wyróżnia Crane Beach to różowy piasek. Według nas ta plaża nie jest warta poświęcenia około 2 godzin czasu, aby do niej dojechać. Cała plaża zasypana jest wyrzuconymi na ląd szczątkami wodorostów, w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach i na dodatek, jeśli nie jest się gościem hotelu, który ma zbudowane zejście na plażę, trzeba skakać po kamieniach wśród fal, żeby się do niej dostać. Różowy odcień piasku też  wydawał się jakiś niemrawy – widoczny był tylko z daleka, przy odpowiednim świetle. Do tego wszystkiego jeszcze fale, uniemożliwiające praktycznie kąpiel i ławice wodorostów pływające przy brzegu. Biorąc pod uwagę czas, który należy poświęcić, żeby tam dojechać zdecydowanie nie warto 🙂

20150315_160424

Na Barbadosie odwiedziliśmy jeszcze kilka plaż, każda z nich jest na swój sposób piękna:

20150308_134157

20150308_134750

20150313_170750

20150316_141159

20150316_141202

DCIM100GOPROGOPR0351.

Plaże, które odwiedziliśmy zaznaczone są na poniższej mapce:

mapka

Jeżeli szukacie miejsca z gwarancją pogody, turkusową wodą i pięknymi plażami to Barbados powinien być Waszym podróżniczym celem! 🙂